Kötelező villamos biztonsági felülvizsgálat?

Ingatlan adásvétel esetén kötelező-e a villamos biztonsági felülvizsgálat? – a kérdés teljesen pontosan így hangzik. A válasz pedig az, hogy igen. Ezt elég érthetően és pontosan kifejti a 40/2017. (XII.4.) NGM rendelet (rákattintva a jogszabály látható a netjogtár oldalán).

1.6. *  A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell
a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
b) rendkívüli eseményt követően;
c) átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt;
d) időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal és
e) bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor az 1. pont 1.13.2. alpont f) alpontjában meghatározott esetekben.

Fontos, hogy a műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapot ellenőrzése az maga a villamos biztonsági felülvizsgálat (illetve villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat – ilyen néven is találkozhatunk vele). Rövidítve VBF-nek hívjuk, így ha valahol így van leírva, a fogalom ugyanaz.

Ami magát a felülvizsgálatot meghatározza, vagy még inkább előírja ingatlan adásvételkor és bérbeadáskor, az gyakorlatilag a rendelet 1. számú mellékletének (VMBSZ – Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat) 1. pontjának 1.13.2. alpontjának f) alpontjában olvasható rész. Ez az, ami megfogalmazza a kötelezőségét és a kivételeket is meghatározza.

A régi kivétel – valóban nem kötelező a VBF ebben az esetben?

A korábbi változat alant látható. FONTOS! Ez a rész már nincs hatályban:

1.13.2. A használatbavételt követően időszakos villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető a következők szerint gondoskodik:

e) legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése a lakóépületek villamos berendezésén az 1.13.3. pontban meghatározott kivétellel;
f) a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő
fa) bérbeadáskor és
fb) tulajdonosváltáskor;
g) legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése az a)–f) pontban fel nem sorolt esetekben.

1.13.3. Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
a) fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.

Azt láthatjuk a fenti idézeten is, – illetve ha magát a villamos biztonsági szabályzatot tanulmányozzuk -, hogy a kivétel értelmezéstől függően kivétel: bérbeadás és adásvétel esetén korábban is kötelező volt. De ebbe már ne menjünk bele. 2024. január 29-én lépett hatályba a rendelet eddigi legújabb változata, amiben egyértelműsítették a helyzetet.

Kétféle felülvizsgálati kötelezettséget ír elő a jogszabály: az úgynevezett időszakos vizsgálatot, és az úgynevezett esemény vezérelt felülvizsgálatot. Itt alant az idézetben látható, hogy egy apró 1 szavas változás, és teljesen más megvilágításba kerül az értelmezés:

1.13.3. *  Lakóépületekben lévő, bérleménynek nem minősülő lakások villamos berendezésén az időszakos villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
a) fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.

Az új kivétel – mikor nem kötelező a villamos biztonsági felülvizsgálat adásvétel esetén 2025-ben?

A jogszabály írója mégis gondolt azokra, akik szeretnék adásvétel és bérbeadás esetén „megúszni” ennek elkészítését:

1.13.2. *  A használatbavételt követően a villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető a következők szerint gondoskodik:

f) a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén villamos biztonsági felülvizsgálat végzése bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor, amennyiben a bérbeadás, illetve a tulajdonosváltás időpontjához képest 6 évnél nem régebben elvégzett felülvizsgálatot igazoló ellenőrzési dokumentum (minősítő irat) nem áll rendelkezésre;

Tulajdonképpen arra „gondolt a költő”, hogy mivel az elektromos hálózat létesítése, felújítása után amúgy is kötelező az úgynevezett első ellenőrzés, ezért nem fog mellé, hogy ha itt a rendelet megengedő lesz. Például egy panellakás villanyszerelése után a panel villanyszerelőnek kötelessége ezt a vizsgálatot megcsinálni, és dokumentálni az alábbiak okán:

1.6. *  A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell
a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);

Röviden tömören a képen is látható, amit fentebb leírtam. Ha esetleg ennél kicsit alaposabb elmélyülés lenne szükséges, akkor egyrészt ajánlom hosszabb írásom ‘Villamos biztonsági felülvizsgálat újratöltve‘ címmel, másrészt ennek elolvasása után a 40/2017. (XII.4.) NGM rendelet hatályos állapotának részletesebb tanulmányázását.

Kötelező villamos biztonsági felülvizsgálat